8. 5. 2016

Ještěd a spol.

Níže předkládáme pár střípků z naší jarní dovolené. Třeba to pro vás budou užitečné tipy na výlet.

Plácli jsme se přes kapsu a zaplatili si ubytování na Ještědu (architekt Karel Hubáček, 60. léta). Protože economy byla vyprodaná, vzali jsme zavděk "Retro" pokojem - trochu dražší, ale komfortní. Ještěd je krásná stavba a je příjemné pořádně si ji užít. Víc v pořadu Adama Gebriana.Počasí nás při příjezdu potrápilo (mlha, vítr, zima), ale je vlastně docela dobré vidět Ještěd v tomhle nečase; člověk o to víc ocení detaily stavby a to, jakým podmínkám musí odolávat. A druhý den se udělalo krásně, takže jsme si užili i krásný rozhled do kraje. Shrnuto: ubytování výborné, restaurace vaří dobře, servis bezchybný.IQ park v Liberci - čtyři patra expozic z různých vědeckých oborů. Všechno si člověk může osahat. Pro děti i dospělé parádní a chytrá zábava na celý den - a stejně nestihnete zdaleka všechno.


Řecká taverna Masa Buka v Liberci - výborně jsme se najedli (a to nejsem nějaký fanoušek řecké kuchyně), servis perfektní.

Bozkovské dolomitové jeskyně - průvodce nás sice oblažil nezbytnými vtípky pro plebs (otisk pirátova zadku v jedné stěně apod.), ale jinak to bylo dobré. Jeskyně samotné jsou krásné.


Muzeum obnovitelných zdrojů energie ve Velkých Hamrech - příjemné překvapení. Funkční vodní elektrárna z roku 1907 zastrčená za opuštěnou budovou přádelny ukrývá malou expozici na téma obnovitelných zdrojů. Pán, který nás tam uvítal, byl evidentní nadšenec a takové lidi je vždycky příjemné potkat. Až pojedete okolo, zastavte se tam.


Rozhledna Maják Járy Cimrmana v Příchovicích (architekt Martin Rajniš, mj. rozhledna Bára poblíž Chrudimi). Krásná stavba, dole malé muzeum. O majáku také jeden z pořadů Adama Gebriana.


Rozhledna je součástí areálu U Čápa, který byl nedávno pěkně zrekonstruován... až na příšerného umělého čápa na komíně (kreativita majitelů?). Stavili jsme se na jídlo, bohužel servis byl tak bídný, že naše úvahy o případném ubytování v penzionu vzaly rychle za své.

A na konec zřícenina hradu Kumburk nedaleko Nové Paky - byli jsme překvapeni krásným rozhledem do krajiny.


Na závěr musím přiznat, že hory jsou fajn... ale my suchozemské krysy... chci říct my z placaté pardubické nížiny... nejsme na takové prostředí stavěni. Takže - bylo to fajn, ale doma je doma!

Fotky zde.

(Aktualizace: upravil jsem chybný odkaz na fotky.)

Žádné komentáře: